Twórczość Józefa Hechta – Recepcja i nowe konteksty | sesja naukowa

22 października 2024

Współorganizator: Fundacja Art&Modern, Instytut Sztuki UŁ
Koszt: 3 zł (bilet normalny), 1 zł (bilet ulgowy)

Sesja naukowa towarzysząca wystawie „Józef Hecht. Artystyczne żywioły” z udziałem historyków sztuki, znawców twórczości artysty i autorów tekstów do katalogu „Józef Hecht. Finezja linii – żywioł barw”, połączona z promocją tego unikatowego wydawnictwa.

Program:

11:00 – wykład dr Barbary Brus-Malinowskiej i prof. Jerzego Malinowskiego (Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata) zatytułowany „Ecole de Paris i polska kolonia artystyczna w Paryżu – wystawy, kolekcje i badania 1945 – 2010”

12:00 – panel dyskusyjny „Twórczość Józefa Hechta na tle artystycznych emigracji w 1. połowie XX wieku” z udziałem prof. Katarzyny Kulpińskiej (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), dr Urszuli Kozakowskiej-Zaucha (Muzeum Narodowe w Krakowie), dr Renaty Piątkowskiej (Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”), dr Artura Winiarskiego (Villa la Fleur) i dr Ewy Ziembińskiej (Muzeum Narodowe w Warszawie).

14:30-14:50 – prezentacja badań doktor Pauliny Długosz (Muzeum Miasta Łodzi) „Artystyczne żywioły Józefa Hechta okiem współczesnego odbiorcy”

15:00-16:30 – panel dyskusyjny „Dostępność jako wyzwanie współczesnego kuratora/ki i muzealnika/czki” z udziałem prof. Anety Pawłowskiej (Uniwersytet Łódzki), dr Jarosława Suchana (Uniwersytet Jagielloński) i Karoliny Wójcik (Międzynarodowe Centrum Kultury)

17:30 –  promocja katalogu „Józef Hecht. Finezja linii – żywioł barw” z udziałem autorów tekstów, którą poprowadzi prof. Eleonora Jedlińska (Uniwersytet Łódzki)

Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi.

Logotyp Łodzi: kolorowy napis Łódź, pod literą Ź dopisek kreuje