20 wrzesień 2018
Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu MMŁ

#dzielimysięŁodzią

W 2017 roku Muzeum Miasta Łodzi rozpoczęło współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich „Topografie”, która miała na celu popularyzację kilkuset obiektów ze zbiorów Muzeum, znajdujących się w domenie publicznej oraz udostępnienie części z nich na licencji CC BY-SA 3.0 Polska.
Wybrane zdjęcia poddane zostały procesowi digitalizacji i rozpowszechnione poprzez stronę miastograf.pl (w podziale na kolekcje: Ignacego Płażewskiego i Bronisława Wilkoszewskiego) oraz Wikimedia Commons.

Pierwszym zdigitalizowanym cyklem są znajdujące się w Muzeum, ale mało znane szerokiej publiczności, fotografie portretowe i gabinetowe. To interesujący zbiór zdjęć naklejonych na twardą tekturkę ze znakiem firmowym studio-atelier, dekorowane finezyjnymi ornamentami secesyjnymi. Zdjęcia portretowe robione na początku XX wieku w najlepszych łódzkich zakładach fotograficznych, wyróżniają się nie tylko dobrą jakością technicznego wykonania, ale również walorami artystycznymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Innym zdigitalizowanym zbiorem są ilustrowane karty pocztowe. Ich historia sięga ostatniego ćwierćwiecza XIX wieku, kiedy dzięki obrazkowi wykształcił się nowy wizerunek karty korespondencyjnej. Wysyłanie pocztówek stało się wówczas modne w całej Europie. Przedstawiały one ulice, place, rynki, budowle sakralne i budynki użyteczności publicznej. Autorami zdjęć byli miejscowi fotografowie, m.in. Eliasz Stumann i Bronisław Wilkoszewski. Wydawcą pierwszych pocztówek był Karol Hartmann, który miał zakład przy ul. Mikołajewskiej 2 (dziś Sienkiewicza). Drukowano je również na zlecenie znanych księgarzy z ulicy Piotrkowskiej: Ludwika Fiszera, Wolfa Szapiro, Stanisława Miszewskiego, Markusa Rosenbluma.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Unikatowym materiałem dokumentacyjno-reportażowym jest zawierający 216 czarno-białych fotografii przedstawiających Łódź w latach 50. i 60. XX wieku autorstwa Ignacego Płażewskiego. Na zdjęciach uwiecznione zostały m.in. budynki użyteczności publicznej, miejskie ulice i podwórka, architektura z czasów Polski Ludowej, wygląd Starego i Nowego Rynku, łódzkie świątynie, fabryki, parki i kawiarnie. Zdjęcia Płażewskiego stanowią swoistą opowieść o Łodzi powojennej przedstawiając obiektywny, realistyczny obraz miasta i jego mieszkańców.