Konkurs. 3Detale miasta Łódź. Na obrazku sowa 3D.
21 wrzesień 2018
3Detale Łodzi

3Detale Łodzi to projekt zrealizowany w 2014 w ramach edukacyjnych działań Muzeum Miasta Łodzi i wykorzystujący technologię druku 3D. Był skierowany głównie do młodzieży gimnazjalnej i licealnej z terenu województwa łódzkiego ale znalazły się w nim również atrakcje dla szerszego grona odbiorców.

Idea projektu

Projekt zakładał edukację młodych łodzian w dziedzinie architektury oraz historii miasta poprzez wykorzystanie nowoczesnych narzędzi multimedialnych tak ich jak oprogramowanie do tworzenia modeli 3D, fotografii cyfrowej, filmu czy maszyn do fizycznego wytwarzania modeli (druku 3D).

Chcieliśmy zwrócić uwagę na piękno łódzkiej architektury. Architekci przełomu XIX i XX wieku, projektując zabudowę Łodzi, czerpali z najlepszych wzorców światowych tamtego czasu. Podobne elementy wykończenia fasad znajdziemy na budynkach w Wiedniu, Paryżu, Pradze czy Budapeszcie. W naszym mieście nie mamy się czego wstydzić i to trzeba było wyraźnie powiedzieć, szczególnie młodemu pokoleniu, które dzięki spacerom architektonicznym poznało prawdziwą wartość najbardziej dostojnych fragmentów łódzkiej zabudowy. Natomiast uczestnicząc w konkursie fotograficznym miało okazję zgłębić tematykę na warsztatach z tworzenia modeli 3D.

Spacery architektoniczne

Łódzkim szkołom zaoferowaliśmy trzydzieści bezpłatnych spacerów po Łodzi dla klas, podczas, których młodzież zapoznała się przekrojowo z różnorodnością stylów architektonicznych Strefy Wielkomiejskiej.

Wycieczki rozpoczęły się 24 marca i zakończyły 15 kwietnia. Spacery odbywały się w przedziale godzinowym 8.00 – 11.00 lub popołudniowym 12.00 – 15.00. Jeden spacer trwał od 1,5-2h i był skierowany dla jednej klasy. Ze względu na komfort i bezpieczeństwo prowadzenia spaceru po ruchliwym centrum, grupa nie powinna była liczyć więcej niż 30 osób.

Decydowała kolejność zgłoszeń oraz dostępność wolnych terminów ze strony naszych przewodników.

Konkurs fotograficzny

Równolegle ze spacerami Muzeum Miasta Łodzi ogłosiło konkurs fotograficzny „Łódź w detalach”, na najlepsze zdjęcia detali łódzkich kamienic. Prace należało nadsyłać na płytach CD/DVD lub przynosić osobiście do siedziby Muzeum Miasta Łodzi – Ogrodowa 15, 91-065 Łódź.

Główną nagrodą w konkursie była możliwość uczestnictwa w warsztatach fotograficznych i z tworzenia modeli 3D.
Przewidzieliśmy 30 miejsc warsztatowych. Regulamin oraz wzór karty zgłoszeniowej dostępne są na dole strony.
Nagrodą dodatkową była wystawa najlepszych fotografii w maju w siedzibie Muzeum, czyli w Pałacu Poznańskich.
Prace należało nadsyłać lub przynosić do 15.04.2014 r. do godz. 16.00 – decydowała data wpłynięcia prac do Muzeum, nie data stempla pocztowego.

Warsztaty fotograficzne i tworzenia modeli 3D

Warsztaty, trwające łącznie 40h, odbywały się w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych, popołudniami lub/i w weekendy. Poprowadziły one uczestników poprzez cały proces modelowania detalu. Od wykonania serii dobrych jakościowo zdjęć, poprzez zapoznanie się z podstawami modelowania 3D w programach Sketchup i 1, 2, 3D Catch, aż po wykonanie modelu i w finale jego wydruk na drukarce 3D.
Ilość miejsc była ograniczona do 30, dlatego aplikacja na warsztaty odbywała się poprzez konkurs fotograficzny, w którym o uczestnictwie zadecydowała jakość nadesłanych prac. Zachęcaliśmy do wzięcia udziału w projekcie szczególnie osoby zainteresowane fotografią, grafiką komputerową oraz Łodzią. 3Detale Łodzi łącząc te wszystkie aspekty w całość gwarantowały solidną dawkę wiedzy w miłej atmosferze podczas zajęć, jakich trudno szukać w standardowych programach edukacyjnych.

Warsztaty odbyły się od 22 kwietnia do 16 maja 2014 r.

Drukowanie w trójwymiarze

Druk 3D – inaczej drukowanie przestrzenne – to technologia, która z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność. Stosuje się ją już lub testuje jej zastosowanie w prawie każdej dziedzinie życia od tak poważnych sfer jak medycyna czy lotnictwo, poprzez badania i rozwój przedmiotów codziennego użytku, biżuterię, aż po zabawki lub edukację.

3Detale Łodzi to pierwszy w Łodzi, a prawdopodobnie nawet w Polsce projekt wykorzystujący druk 3D w działaniach muzealnych. Prekursorami w tej dziedzinie na świecie są Smithsonian Museum w Waszyngtonie, czy  Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, które prowadzą już zaawansowane projekty modelowania eksponatów w 3D lub organizują szkolenia i warsztaty podobne do tego, który już w kwietniu odbędzie się w Łodzi. Takie też szkolenia i warsztaty prowadzi partner projektu – firma Rabbit Form.

Dodatkowe atrakcje i efekty projektu, z których każdy może skorzystać:

Wymienione powyżej działania to nie wszystko, co mamy do zaoferowania. W ramach projektu powstanie również:

  • Film edukacyjny o łódzkiej architekturze, dostępny w internecie: https://www.youtube.com/watch?v=nxWkRN3FSjU oraz dystrybuowany do szkół
  • Ulotka z trasą turystyczną po Łodzi, obejmującą najciekawsze przykłady bogato zdobionej łódzkiej architektury.
  • W maju zostały zorganizowane spacery i wykłady o architekturze dla wszystkich łodzian.
  • W dniu dziecka zaprosiliśmy łodzian na grę miejską wykorzystującą wypracowane do tej pory w projekcie materiały i wiedzę.