26 czerwiec 2024
Barokowe Miraże

Po raz trzeci łodzianie będą mieli szansę usłyszeć utwory muzyki dawnej w wykonaniu Łódzkiej Orkiestry Barokowej Altberg Ensemble we wnętrzach Sali Lustrzanej Pałacu Rodziny Poznańskich w ramach Barokowych Miraży, czyli cyklu koncertów muzyki barokowej.

Orkiestra Altberg Ensemble powstała w 2017 roku z inicjatywy wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza. Ich nazwa pochodzi od wybitnej klawesynistki i pianistki Emmy Altberg, która otworzyła i prowadziła w pierwszą w Polsce klasę klawesynu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. Muzycy specjalizują się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku. W 2023 roku otrzymali nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Dawna za współpracę z Peterem van Heyghenem przy projekcie z utworami G. Ph.Telemanna „Suites & Concerto” oraz Złoty Dyplom w III Międzynarodowym Konkursie Muzyczne Orły w kategorii Nagranie fonograficzne. Cykl Barokowe Miraże, także został doceniony na konkursie. Klawesynistka Ewa Mrowca otrzymała Brązowy Dyplom za kierownictwo artystyczne cyklu Barokowe Miraże w kategorii „Wydarzenie Muzyczne”.

W skład zespołu wchodzą profesjonalni muzycy grający na instrumentach historycznych lub ich wiernych kopiach. Muzycy używają strun jelitowych i smyczków barokowych. Stosują również historyczne praktyki wykonawcze, co wymaga nie tylko wszechstronnego wykształcenia w dziedzinie samej instrumentalistyki, ale również szerokiej wiedzy teoretycznej, a także doświadczenia. Ich misją jest popularyzacja utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych z XVII i XVIII wieku.

Od 2018 roku Altberg Ensemble regularnie współpracuje z wybitnym szwajcarskim klawesynistą i dyrygentem Jörgiem-Andreasem Bötticherem, który wielokrotnie poprowadził zespół w ramach cykli 200 Kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego, Barokowa Łódź i Barokowe Miraże.

Muzycy:

Łódzka Orkiestra Barokowa Altberg Ensemble

Repertuar:

20.09.2024, godz. 18:00 – Koncert orkiestrowy „Suites, Ouvertures, Concerti per vari strumenti”

19.10.2024, godz. 17:00 – Altberg Ensemble kameralnie „Il flauto figurato”

1.12.2024, godz. 17:00 – Koncert kameralny „La Serenissima”

 

Kierownictwo artystyczne cyklu: Ewa Mrowca

Koordynacja: Dominika Jakubowska

 

Projekt „Barokowe miraże – koncerty muzyki barokowej w Muzeum Miasta Łodzi”  dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.

Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi.

Logotyp Łodzi: kolorowy napis Łódź, pod literą Ź dopisek kreuje