09 luty 2023
Wystawa “NIEDENTHAL” w Muzeum Miasta Łodzi

Wystawa wybitnego fotografa Chrisa Niedenthala, podsumowującą 50 lat jego działalności jako fotoreportera. Ekspozycja „NIEDENTHAL” zaprezentuje ponad 200 zdjęć z liczącego setki tysięcy zdjęć archiwum autora, zarówno tych mniej znanych, jak i te ikoniczne, bez których nie da się opowiedzieć o tym fotografie legendzie.

Ekspozycja „NIEDENTHAL” prezentuje ponad 200 zdjęć z liczącego setki tysięcy zdjęć archiwum autora, zarówno tych mniej znanych, jak i te ikoniczne, bez których nie da się opowiedzieć o tym fotografie legendzie. Uzupełnieniem są tez liczne artefakty: oryginalne okładki magazynu „Time”, artykuły ze zdjęciami, koperty zaadresowane do zagranicznych redakcji i aparaty fotograficzne, którymi się posługiwał.Chris Niedenthal urodził się w 1950 roku w Londynie, w rodzinie polskich emigrantów.
Swój pierwszy aparat dostał od rodziców, gdy miał 11 lat jako prezent za dobrze zdany egzamin. Dzięki dwóm wujkom, których odwiedzał w czasie wakacji w Polsce, rozwinął pasje fotografii. W wieku 23 lat przyjechał na kilka miesięcy do Polski i został tu na stałe. Pracował
jako fotoreporter prasowy, początkowo był wolnym strzelcem i dokumentował Polskę Gierka. W 1978 roku rozpoczął blisko pięcioletnią współprace z „Newsweekiem”.
W 1984 roku „Newsweek” po raz pierwszy wysłał Niedenthala poza Polskę: fotografował w Budapeszcie, Pradze i Moskwie. Od stycznia 1985 został fotoreporterem „Time” na Europe Wschodnia. 11 sierpnia 1986 ukazał się numer „Time” ze zdjęciem
Jánosa Kádára na okładce, za które Chris Niedenthal otrzymał World Press Photo w kategorii „People in the News”. W następnym roku z cała rodzina przeprowadził się na ponad sześć lat do Wiednia, w którym mieściło się biuro „Time” na Europe Wschodnia. Ponownie do Polski wrócił
w 1993 roku. W kolejnych latach był autorem kilku bardzo ważnych społecznie projektów ekspozycyjnych: „Tabu. Portrety nieportretowanych” i „PracujeMy” – o dzieciach i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualna. W 2001 roku wspólnie z Tadeuszem
Rolke zrealizowali wystawę „Sąsiadka” (o relacjach polsko-żydowskich i tolerancji wobec „obcych”), która została pokazana w Zachęcie. W lutym 2008 zaprezentował wystawę „Listy do syna” – portrety matek i ich dzieci z zespołem Downa.

Wystawa “Niedenthal” jest częścią programu towarzyszącego Fotofestiwalowi.

Więcej informacji o wystawie.

pasek logotypów przedstawiający logotyp Muzeum Miasta Łodzi, Łódź Kreuje. 600-lecie Łodzi, Domu Spotkań z Historią, Miasta Stołecznego Warszawy, Fotofestiwalu