28 lipiec 2023
Przywilej renowacyjny dla Łodzi w Muzeum

W związku z obchodami 600. Urodzin Łodzi w Muzeum Miasta Łodzi jest prezentowany Przywilej renowacyjny dla Łodzi wydany przez króla Władysława Jagiełłę 25 czerwca 1433 roku.

Zwłaszcza w okresie obchodów urodzin miasta warto zapoznać się z tak ważnym dla historii Łodzi zabytkiem. Dokument będzie prezentowany w Sali Lustrzanej od 28 lipca do 6 sierpnia. Jest on własnością zbiorów Archiwum Diecezjalnego we Włocławku. Jest to najstarszy zachowany dokument związany z nadaniem Łodzi praw miejskich. Przywilej renowacyjny z 1433 roku odnawia i zwiększa prawa miejskie naszemu miastu, które nadane były po raz pierwszy 10 lat wcześniej.

Do naszego Muzeum dokument dotarł dzięki uprzejmości firmy transportowej ECO-ART PACKING Damian Sędkowski.