31 grudzień 2021
Rok 2022 będzie nosić imię Romana Modzelewskiego!

22 grudnia 2021 radni Rady Miejskiej w Łodzi podjęli uchwałę w sprawie nazwania roku 2022 imieniem Romana Modzelewskiego – łódzkiego artysty, ikony polskiego i światowego wzornictwa, twórcy kultowego fotela RM58 będącego w zbiorach Victoria & Albert Museum w Londynie.

Wniosek w tej sprawie złożyli wspólnie: Muzeum Miasta Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych, Łódź Design Festival oraz Pani Wera Modzelewska – żona artysty.

W 2022 roku przypada 110. rocznica urodzin i 25. rocznica śmierci jednego z najważniejszych łódzkich twórców II poł. XX wieku, wszechstronnego artysty wyprzedzającego swoja epokę oraz współtwórcy i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Romana Modzelewskiego (1912-1997).

W ramach Roku Romana Modzelewskiego Muzeum Miasta Łodzi planuje w roku 2022 organizację monograficznej wystawy artysty, która będzie prezentowana w ramach Łódź Design Festival. Głównym aspektem projektu będzie pokazanie twórczych dokonań Romana Modzelewskiego i jego roli w kształtowaniu drogi rozwoju łódzkiego projektowania przemysłowego oraz kadr dla przemysłu łódzkiego. W ramach tego wydarzenia zostanie powołana kapituła corocznej nagrody im. Romana Modzelewskiego dla młodych polskich projektantów. Przez cały okres wystawy planowane są liczne wydarzenie edukacyjne dla młodzieży i studentów, a także międzynarodowy panel dyskusyjny o znaczeniu pionierskich działań Romana Modzelewskiego dla współczesnej edukacji artystycznej i współczesnego designu.

Fot. Roman Modzelewski (1912 – 1997) na fotelu RM58. Łódź, koniec lat 50. Autor nieznany. Za zezwoleniem Fundacji im. Romana Modzelewskiego.