Barbara Rosiak
„Barbara Rosiak. Grafika i malarstwo” – Jubileusz 40-lecia pracy twórczej.
15 listopada 2017 - 11 lutego 2018

Wernisaż: 15 listopada, godz. 17:00
Koordynatorzy: Anna Małaczyńska, Adam Klimczak

Wystawa malarstwa i grafiki Barbary Rosiak jest organizowana w związku ze zbliżającym się jubileuszem 40-lecia pracy twórczej artystki. Autorka ukończyła łódzką Akademię Sztuk Pięknych i znana jest głównie ze swoich akwafortowych kompozycji graficznych, często wielobarwnych. Głównym wątkiem jej twórczości są rozbudowane, symboliczne i fantastyczne pejzaże oraz weduty, w których kumuluje motywy architektoniczne, cytaty figuralne ze starego malarstwa (np. madonny, akty, itp.), detale zdobnicze i ornamenty
z różnych epok historycznych (renesans, barok, secesja) ujęte w nierealne perspektywy.
Po raz pierwszy na ekspozycji w Muzeum Miasta Łodzi będą prezentowane też obrazy olejne i akwarele z ostatniego okresu twórczości Barbary Rosiak, łączące różne fragmenty zabytkowej architektury naszego miasta Łodzi.

Barbara Rosiak (ur. 3 marca 1955 roku w Łodzi) – w latach 1974-1979 studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki  PWSSP (dziś ASP) w Łodzi, gdzie specjalizowała się w zakresie technik warsztatowych. W 1979 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku prof. Leszka Rózgi oraz z malarstwa u prof. Stanisława Fijałkowskiego. Miała dotychczas 30 wystaw indywidualnych. Brała udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i konkursach na całym świecie. Jest laureatką kilku nagród w konkursach graficznych m. in. w Polsce, Chinach, Włoszech, Francji. Uprawia głównie grafikę artystyczną w technikach metalowych ze szczególnym umiłowaniem  akwaforty barwnej. Zajmuje się też exlibrisem, ilustracją książkową i rysunkiem. Ostatnio maluje obrazy olejne, akwarele i pastele.

Barbara Rosiak, Łódzkie okno, 75x60 cm, 2001
Barbara Rosiak, Łódzkie okno, 75×60 cm, 2001