Napis Herbarium
Herbārium
10 października 2016 - 17 listopada 2016

Wystawa dyplomowa Aleksandry IlkiewiczMiejsce: Galeria „W biegu”
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Kurator: Anna Małaczyńska

Na wystawie zaprezentowana zostanie kolekcja grafik wraz z projektem książki, które składają się na pracę dyplomową Aleksandry Ilkiewicz zrealizowaną w Pracowni Technik Litograficznych pod kierunkiem dr hab. Witolda Warzywody oraz w Pracowni Ilustracji, Komiksu i Preprodukcji Gier i Filmu pod kierunkiem prof. dr hab. Gabriela Kołata.

Jak mówi sama artystka: „Tematem pracy graficznej stało się indywidualne doświadczenie krajobrazu. Projekty wykonane w technice kolażu doprowadziły mnie do poszukiwań w obszarze nawarstwienia obrazu oraz przenikania  olejnych jego warstw. Do realizacji projektów wykorzystywałam papiery o różnorodnej fakturze i kolorze, znalezione, z widocznymi wadami i odciskami zdarzeń. Stały się osobistym zapisem miejsc i przestrzeni. Podczas powstawania projektów zastosowałam transparentne materiały, między innymi bibuły i kalki. Istotą pracy nad grafikami stała się próba przeniesienia doświadczeń pracy z kolażem na płaszczyznę graficzną. Rozpoczęłam poszukiwania związane z podłożem druku. Postanowiłam wybrać naturalne materiały i druk na bibule japońskiej. Bibuła stała się materialnym elementem kompozycji graficznych zachowując delikatność i zwiewność układów. Syntetyczne zestawienia graficzne odnoszą się do obrazów pamięci. Moje przemyślenia dotyczą ulotności zapisanych w pamięci człowieka obrazów, zaobserwowanych miejsc i obecności natury. W realizacji książki odniosłam się do tradycji zbierania roślin i zachowywania ich piękna poprzez systematyzowanie i opisywanie poszczególnych zbiorów. Zainteresowania związane z typografią i sztuką książki poszerzam poprzez stałą współpracę z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Dostęp do zbiorów czcionek, urządzeń drukarskich i typograficznych pozwolił mi doświadczyć klasycznych technik składu zecerskiego oraz fizyczności pracy nad układami typograficznymi”.

Aleksandra Ilkiewicz, urodzona 1989 roku w Łodzi. Laureatka nagrody głównej Rektora ASP oraz nagrody Muzeum Miasta Łodzi w 33. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego, Sztuki Piękne 2016. Otrzymała stypendium Ministera Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2015/2016 oraz stypendium Drawing in Urbino w Międzynarodowym Centrum Grafiki Artystycznej KAUS w Urbino. Grafiki prezentowała między innymi w ramach ekspozycji Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku w MS2 w Łodzi, podczas wystawy XIII Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka, 8th Douro Biennial 2016 w Portugalii, Carmen Aroze

na Award 2015 w Madrycie, 7th Splitgraphic 2015 International Graphic Art Biennial w Splicie.

Wydarzenia towarzyszące:

23 października (niedziela), godz. 12.30
“TYPOzwierz”
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat z cyklu „Galeria Małego Mistrza”

Prowadząca: Aleksandra Ilkiewicz
Miejsce: Galeria “W biegu”, salka edukacyjna
Wstęp: jeden uczestnik – 7 zł/ os., dwóch uczestników lub więcej – 5 zł./os.
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod numerem telefonu: 42 254 90 11 lub mailowo edukacja@muzeum-lodz.pl do dnia 21 października do godz. 16:00.

Warsztaty typograficzne dla dzieci w wieku 6-12 lat towarzyszące wystawie “Herbarium” Aleksandry Ilkiewicz (laureatki 33. Konkursy im. Władysława Strzemińskiego ASP w Łodzi), podczas których uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z warsztatem zecerskim oraz wykonają projekty typograficzne. Czcionki różnej wielkości i różnego kroju pisma staną się inspiracją do stworzenia własnego świata wyobraźni. Forma liternicza pozwoli na poszukiwania dzikich zwierząt i wykorzystanie wszystkich dziecięcych pomysłów.