“Od tabakiery do papierośnicy” – Akcesoria do palenia tytoniu XIX-XX w.
3 kwietnia 2019 - 7 maja 2019

Miejsce: Sala Lustrzana Muzeum Miasta Łodzi – Aneks
Kurator, autor scenariusza i koncepcji aranżacji: kustosz dyplomowany dr Łukasz Grzejszczak

Wystawa ukazuje rodzaje i rolę akcesoriów do palenie tytoniu w kulturze i obyczajowości europejskiej przełomu XIX-XX wieku. Obok prezentacji artefaktów starano się oddać atmosferę fumoiru, który jako wnętrze przeznaczony był do celebracji palenia fajek, cygar, a później także papierosów. Odegrał zarazem istotną rolę w dyspozycji przestrzeni w zamożnych siedzibach arystokracji, burżuazji i mieszczaństwa.

Wśród eksponatów zaprezentowano tabakiery, fajki, cygarniczki, pudełka na tytoń i cygara, gilotyny do cygar, papierośnice, vesty oraz popielniczki. Przy ich doborze starano się nie tylko ukazać ewolucję form przywołanych artefaktów, ale też kierowano się ich funkcją użytkową i dekoracyjną. Uzupełnienie przedmiotów artystycznych – zgodnie z zasadą korespondencji sztuk – stanowią nieliczne przykłady malarstwa, dawnych reklam oraz fotografii. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum w Łowiczu oraz z łódzkich kolekcji prywatnych.

Kurator Ekspozycji – Kustosz dyplomowany dr Łukasz Grzejszczak