Ilustracja pochodzi z niepublikowanej kroniki zakładowej przekazanej do zbiorów MMŁ przez dawnych pracowników Foniki. Muzeum poszukuje informacji o autorach fotografii.
Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica.
6 lipca 2016 - 30 października 2016

Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wernisaż: 6 lipca (środa), godz. 17.30
Kuratorzy: Tomasz Kochelski, dr Marcin Szymański

 

Gdzie się podziały tamte prywatki niezapomniane,
Elvis, Sedaca, Speedy Gonzales albo Diana.
Pod paltem wino, a w ręku kwiaty, wieczór, Bambino i Ty
Same przeboje Czerwonych Gitar, tak bardzo chciało się żyć.

Fragment tekstu piosenki “Gdzie się podziały tamte prywatki” (1989)
Autor tekstu: Marek Gaszyński; Kompozytor: Ryszard Poznakowski; Wykonanie oryginalne: Wojciech Gąssowski

Wspomniany w tekście piosenki popularny gramofon Bambino, podobnie jak późniejsze modele o wysokich parametrach “Hi-Fi”, to tytułowi “stali bywalcy” prywatek czasów PRL-u. Choć wspomnienia związane z ówczesnymi imprezami są często nadal żywe, to nie każdy wie, że prawie wszystkie gramofony od lat powojennych do okresu po transformacji ustrojowej produkowane były w Łodzi, w nowoczesnych jak na owe czasy Łódzkich Zakładach Radiowych Fonica. Ich historię przypomina Muzeum Miasta Łodzi, w którym od 6 lipca do 30 października br. oglądać można wystawę „Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica”.

Wystawa w Muzeum przypomina czasy świetności łódzkiego przemysłu radiofonicznego, kiedy w Łodzi przy ul. Wróblewskiego i w kilku oddziałach powstawały gramofony, wzmacniacze, odtwarzacze płyt kompaktowych, słowem szeroko pojęty sprzęt dźwiękowy. To właśnie zbiór ponad 50 gramofonów, wzmacniaczy i innych urządzeń audio produkowanych przez łódzką Fonikę składa się na główną część wystawy. Ale zwiedzający zobaczyć mogą ponadto archiwalne dokumenty, prasę fachową oraz materiały reklamowe, które promowały Fonikę w Polsce i na świecie.

Wiele wyrobów Foniki charakteryzowało się doskonałą jakością i uzyskiwało wyróżnienia na targach krajowych i zagranicznych, a niektóre z nich są w stanie konkurować z markowym sprzętem wytwarzanym obecnie. Same Zakłady były rozbudowaną strukturą, obejmującą wydziały projektowe, produkcyjne, biurowe, bazę wczasową, medyczną, transportową – czyli cały złożony system charakterystyczny dla swoich czasów. Niestety burzliwe zakończenie działalności przedsiębiorstwa – w czasie po transformacji ustrojowej – spowodowało likwidację dokumentów i archiwaliów. Dlatego w tworzeniu wystawy pomogli łodzianie, zarówno byli pracownicy Zakładów, ale też mieszkańcy, którzy pamiętają wspaniałe prywatki i spotkania przy dźwiękach płynących z gramofonów z łódzkiej wytwórni. Udostępnili oni muzeum sprzęt i inne pamiątki, takie jak zdjęcia czy dokumenty, które stanowią część ekspozycji, a po jej zakończeniu część z nich wzbogaci zbiory instytucji na stałe.

Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń, a także katalog poświęcony dawnej Fonice prezentujący najciekawsze urządzenia firmy, wspomnienia pracowników oraz współczesne i archiwalne fotografie.

Wydarzenia towarzyszące

6 lipca (środa), godz. 17.30
Wernisaż wystawy

10 lipca (niedziela), godz. 12.30
„Made in Poland”
Spotkanie z zespołem pracowników ŁZR Fonica i byłym dyrektorem zakładu, Kazimierzem Kanieckim

31 lipca (niedziela), godz. 12.30
„Być konstruktorem”
Spotkanie z projektantami urządzeń ŁZR Fonica – Antonim Wolańskim i Stanisławem Szczepańskim
Miejsce: Sala Lustrzana
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny

21 sierpnia (niedziela), godz. 12.30
„Wosk, polichlorek winylu, tlenek żelaza i… światło”
Prezentacja historycznych sposobów zapisu dźwięku w formie analogowej i cyfrowej

4 września (niedziela), godz. 12.30
„To nie był tylko radiowęzeł”

Spotkanie z reżyserem zakładowej rozgłośni ŁZR Fonica

11 września (niedziela), godz. 12.30
“Prominenci, audiofile i ludowe Hi-Fi”
Licencje z zachodu i dorobek polskich inżynierów – testy urządzeń, spotkanie z Andrzejem Stodolnym – konstruktorem i technologiem przetworników gramofonowych ŁZR Fonica

16 października (niedziela), godz. 12:30
„Zgaszone aparaty, zapomniane techniki audio i video”
Mono, stereo, kwadro i w kolorze – spotkanie z projektantem urządzeń prototypowych w ŁZR Fonica – Jerzym Wojtasem oraz prezentacja współczesnego sprzętu kwadrofonicznego

30 października (niedziela), godz. 12:30
Finisaż wystawy

Wszystkie wydarzenia towarzyszące wystawie odbywają się w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15. Wstęp wolny.

Ilustracja pochodzi z niepublikowanej kroniki zakładowej przekazanej do zbiorów MMŁ przez dawnych pracowników Foniki. Muzeum poszukuje informacji o autorach fotografii.