Galeria Muzyki Im. Artura Rubinsteina
03 wrzesień 2018
Galeria Muzyki Artura Rubinsteina

Największa na świecie kolekcja poświęcona Arturowi Rubinsteinowi zajmuje dwa pomieszczenia w muzealnym Panteonie Wielkich Łodzian. Portret genialnego pianisty i wybitnego interpretatora dzieł Fryderyka Chopina tworzą liczne pamiątki, fotografie i dzieła sztuki.

Urodzony w mieszczańskiej rodzinie żydowskiej w Łodzi w 1887 r. Artur Rubinstein od najmłodszych lat przejawiał ponadprzeciętny muzyczny talent. Pierwsze lekcje gry na fortepianie pobierał w rodzinnym mieście, ale już wieku 10 lat wyjechał do Berlina, by tam doskonalić umiejętności. Wkrótce zdobył pozycję jednego z najznakomitszych pianistów swoich czasów, wyróżniającego się nie tylko doskonałym warsztatem, ale także charyzmatyczną osobowością.

Nagrał ponad 200 płyt, współpracował z najlepszymi orkiestrami i wybitnymi dyrygentami na całym świecie. Występował nieprzerwanie od młodzieńczych lat po kres swoich dni, dając ponad 6 tysięcy koncertów i recitali w największych salach koncertowych. Uzyskał 9 tytułów doktora honoris causa, a także otrzymał najwyższe ordery, odznaczenia państwowe, medale, dyplomy i nagrody, w tym członkostwo Francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1969 r. został laureatem specjalnego Oscara za główną rolę w biograficznym filmie L’Amour de la vie (Kocham życie).

Choć na stałe mieszkał w Paryżu, a potem w Stanach Zjednoczonych, zawsze chętnie wracał do Polski i aktywnie uczestniczył w odbudowie życia kulturalnego niepodległej ojczyzny. Żywo interesował się muzyką współczesną, grał m.in. kompozycje Karola Szymanowskiego. Artysta zdobył sympatię i uznanie publiczności nie tylko wspaniałą grą, ale i bezpośredniością, autentycznością, dowcipem, pogodą ducha, miłością do świata i ludzi. Swoje życie opisał w pamiętnikach Moje młode lata oraz Moje długie życie.