01 sierpień 2019
„Lodzermenscha przemysłowy język postępu”
„Lodzermenscha przemysłowy język postępu” to projekt zrealizowany w Muzeum Miasta Łodzi przez cztery miesiące (lipiec-październik) 2019 roku, mający na celu utrwalenie zapominanych i wypieranych z powszechnego użycia słów, którymi niegdyś rozbrzmiewały łódzkie domy i ulice.
Jeszcze stosunkowo niedawno większość mieszkańców Łodzi stanowili pracownicy włókienniczych fabryk czy zakładów rzemieślniczych, a słownictwo związane z ich miejscami pracy było w powszechnym użyciu. Dziś jednak po przemianach ustrojowych i gospodarczych niewiele pozostało po przemysłowym charakterze miasta, a postęp technologiczny wyparł tradycyjne zawody, których przedstawicieli jeszcze sto lat temu można było znaleźć na niemal każdej łódzkiej ulicy. Z codziennego języka odeszły tak powszechne dla dawnych łodzian nazwy jak np. folusznik, biuralista, fabrykant czy sukiennik, przez co dzisiaj coraz trudniej w pełni docenić i zrozumieć obiekty historyczne czy dzieła literackie związane z przeszłością Łodzi. Stąd przed Muzeum Miasta Łodzi ogromne wyzwanie związane z koniecznością szczególnej dbałości o zachowanie dziedzictwa językowego – nie tylko tego dotyczącego łódzkich regionalizmów, ale również fachowego nazewnictwa, które niegdyś było codziennością lokalnej społeczności.
SCENARIUSZE ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Scenariusz Lekcji życie Codzienne XIX Wiecznego Miasta Robotniczego
Scenariusz Lekcji Zmiany W Społeczeństwie Wynikające Z Rewolucji Przemysłowej
Scenariusz Lekcji Warunki Pracy Robotnika W XIX Wiecznej Fabryce
Scenariusz Lekcji Rozwój Gospodarczy Ziem Polskich Na Przykładzie Łodzi Przemysłowej
EDUKACYJNA GRA KARCIANA
Projekt “Lodzermenscha przemysłowy język postępu” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
Patronaty medialne: