Lena Kowalewicz Wegner. Kontynuatorka łódzkiej awangardy, inicjatorka biżuteryjnego designu – spotkanie z cyklu “Łodzianki (nie)znane”

26 kwietnia 2024

Współorganizator: Łódzki Szlak Kobiet
Koszt: 7 zł (bilet normalny), 5 zł (bilet ulgowy)

„Urodzona i wychowana w Wilnie studia plastyczne ukończyłam w PWSSP w Łodzi, gdzie od 15 lat prowadzę specjalistyczną pracownię biżuterii. Te dwa pozornie niezwiązane ze sobą fakty ukształtowały w zasadniczy sposób moją psychikę i osobowość artystyczną.” – tak przedstawiała się kolejna bohaterka cyklu „Łodzianki (nie)znane). W stulecie urodzin Leny Kowalewicz-Wegner warto poznać autorkę tych słów – projektantkę, która jako pierwsza w Łodzi założyła, że wartość biżuterii artystycznej nie zależy od ceny i szlachetności stosowanego materiału, malarkę, która kontynuując działania awangardy nie bała się eksperymentów łączących obie dziedziny oraz artystkę, która zakładała, że „każdy szczegół (noszony) musi mieć piętno sztuki”.

Rok stulecia urodzin Leny Kowalewicz-Wegner przypada dokładnie w 65. rocznicę wprowadzenia przez nią projektowania biżuterii do programu Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Zbiegające się dwa jubileusze stają się okazją do przybliżenia tej charyzmatycznej postaci i jej twórczości oraz założeń dydaktycznych.

Opowieści o Lenie Kowalewicz-Wegner towarzyszyć będzie prezentacja jej prac z archiwum Muzeum Miasta Łodzi oraz Centralnego Muzeum Włókiennictwa.