Muzeum Kanału „Dętka” – nieczynne
Filia Muzeum Miasta Łodzi

Muzeum Kanału „Dętka” to znajdujący się pod powierzchnią Placu Wolności w Łodzi owalny zbiornik na wodę deszczową, stanowiący zabytek hydrotechniki. Został wybudowany w 1926 r. i pierwotnie mieścił ok. 300 metrów sześciennych deszczówki, gromadzonej w celu płukania miejskiej sieci kanalizacyjnej. Zaprojektowany przez brytyjskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya, zbiornik był jednym z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji. Nadzór nad całością prac konstrukcyjnych sprawował inżynier Stefan Skrzywan, budowniczy łódzkich wodociągów.
„Dętka” jest pierwszym w Polsce kanałem otwartym dla zwiedzających, co czyni z niej pionierskie założenie muzealne i niepowtarzalną atrakcję turystyczną w skali kraju. Wykonany z czerwonej cegły korytarz ma ponad 142 metry długości, ok. 1,5 metra szerokości i 1,87 metra wysokości, co sprawia, że większość gości może nim swobodnie spacerować, obchodząc pod ziemią jeden z głównych placów miasta.
Działalność Muzeum Kanału „Dętka” nie ogranicza się do udostępniania podziemnej przestrzeni zwiedzającym. Odbywają się tu zajęcia edukacyjne i wydarzenia skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, zarówno grup, jak i gości indywidualnych. „Dętka” jest również chętnie wynajmowana przez organizatorów sesji zdjęciowych, plenerów filmowych, gier miejskich czy spotkań integracyjnych.
Kontakt
najbliższy parking rowerowy: plac Wolności