Wernisaż wystawy: 22.09.2023 r., godz. 18.00
Wystawa czynna: 23.09.2023 r. – 10.03.2024 r.
Wystawa czasowa przygotowywana przez Muzeum Miasta Łodzi w 50. rocznicę śmierci Pawła Kleckiego jest pierwszą ekspozycją poświęconą pamięci, osobie i dorobkowi wybitnego artysty pochodzącego z Łodzi, który po II wojnie światowej na stałe osiadł w Szwajcarii.
Paweł Klecki to łodzianin światowego formatu. To jeden z tych, którym dane było usłyszeć brzmienie Łodzi w okresie jej niezwykłego rozkwitu. Co więcej, brzmienie owej metropolis przemysłu włókienniczego, w pierwszym kwartale XX wieku, współkształtował – jako skrzypek. A później ocalił – jako kompozytor i dyrygent, kiedy już z Łodzi wyjechał. W końcu przeniósł – z serca Łodzi do serca świata. I z powrotem.
Na drogę wiodącą do wielkiego świata wstąpił u boku przyjaciół: Aleksandra Tansmana i Juliana Tuwima. Pierwszy z nich został światowej sławy kompozytorem, drugi zapisał się jako jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Mimo że później ich drogi się rozeszły i nie tak często zbiegały, każdy „taszczył za sobą miasto Łódź”, by użyć frazy Tuwima, na swój sposób i przez całe życie, niosąc w sobie tę muzykę młodości. Rozbrzmiewała na wszystkich kontynentach świata, tyleż naznaczona piętnem życiowych trudów, co wybitną indywidualnością wielkich łodzian i ową zawsze młodzieńczą, nawet w późnym wieku, l’amour de la vie.
Wystawa ma na celu ukazanie fenomenu Pawła Kleckiego, nieznanego bohatera Łodzi, Wielkiego Nieobecnego, skrzypka, kompozytora i światowej sławy dyrygenta oraz towarzyszy jego muzycznego – acz nie wolnego od dramatów i sensacyjnych zwrotów – życia. Mimo że w przededniu wybuchu II wojny światowej Klecki osiadł w Szwajcarii, a po wojnie był nieustannie obecny w Europie i na innych kontynentach, na które jego sława dotarła – od obu Ameryk przez Bliski Wschód po Japonię i Australię, nigdy nie przestał być obecny w Polsce.
Owoce z drzewa życia Pawła Kleckiego (1900-1973), oddanego kulturze muzycznej, zasługują na pamięć oraz poznanie kolejnej historii z dziejów miasta. Jest to zarówno wyjątkowa okazja do promocji polskiej kultury, jak też – przybliżenia genius loci Łodzi w roku jej 600-lecia. Nazwisko Pawła Kleckiego to znakomita wizytówka Łodzi na prawdziwie międzynarodowym forum.
Wystawie towarzyszyć będą liczne wydarzenia, oprowadzania, spotkania, koncerty w cyklu „Muzyka Łodzi” realizowane we współpracy z instytucjami partnerskimi – Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Fundacją im. Stanisława Liszewskiego.
Program towarzyszący wystawie:
9 marca (sobota), godz. 16:00
Paweł Klecki i muzyka Łodzi – finisaż wystawy połączony z oprowadzaniem kuratorskim
10 marca (niedziela), godz. 16:30
“Klecki i Tansman: łodzianie, kompozytorzy, przyjaciele” – koncert z cyklu “Muzyka Łodzi”
“Co słychać w Muzeum?” – oprowadzanie dla grup zorganizowanych
Zapisy dla grup:
tel. 692 926 319, 42 307 13 82
edukacja@muzeum-lodz.pl
Zaproszenie Kuratorskie na wystawę “Paweł Klecki i Muzyka Łodzi”
Kurator: dr Wojciech Wendland
Współpraca: Maja Jakóbczyk
Koordynacja: Ewelina Skorupa
Opieka konserwatorska: Anna Frankowska
Digitalizacja: Małgorzata Nadachewicz
Projekt wystawy: Pawilon Paweł Lewoc
Identyfikacja graficzna: Grafixpol – Katarzyna Worpus-Wrońska, Jan Worpus-Budzejewski
Korekta i redakcja: Weronika Ososko
Tłumaczenia tekstów: Małgorzata Pawlikowska
Zespół Muzeum Miasta Łodzi: Natalia Scegielniak-Glica, Adam Klimczak, Michał Maciuk, Paweł Zaremba, Anna Karbowiak, Ewa Monwid-Olechnowicz, Paulina Długosz, Magdalena Makówka, Adrianna Tkaczyk, Tomasz Kochelski, Wojciech Owczarek, Sebastian Glica wraz zespołem technicznym: Piotr Nowicki, Jacek Borchun, Marcin Sadłowski, Wiktor Dzwoniarek, Jarosław Barański, Piotr Stankiewicz.
Za pomoc w przygotowaniu wystawy oraz użyczenie zbiorów dziękujemy:
Archiwum Państwowe w Łodzi, Zentralbibliothek Zürich, Filharmonia im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Archiwum Uniwersytetu Warszawskiego, Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Universität der Künste Berlin, Polskie Radio S.A., Archives Orchestre de la Suisse Romande, Fundación Albéniz, RTS Radio Télévision Suisse, Archives Israel Philharmonic Orchestra, Stiftung Berliner Philharmoniker, The University of Adelaide, Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Akademia Muzyczna im. G.i K. Bacewiczów w Łodzi, Fundacja im. St. Liszewskiego, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (Archiwum Kompozytorów Polskich), Fundacja im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim, Adam Manijak, Timothy Jackson, University of North Texas.
Muzeum Miasta Łodzi dołożyło wszelkich starań w celu ustalenia autorów i pochodzenia fotografii. W razie nieuwzględnienia jakichkolwiek autorskich praw majątkowych do publikowanych zdjęć prosimy o kontakt.
Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.