25 listopad 2019
W odrestaurowanych pomieszczeniach kantoru oraz pokoju dyrektora mieści się ekspozycja przybliżająca administracyjne aspekty działalności przedsiębiorstwa Izraela Poznańskiego. Rekonstrukcja wnętrz dawnych biur zakładów poszerzona jest o kontekst powieści Ziemia obiecana Władysława Reymonta, a także jej ekranizacji w reżyserii Andrzeja Wajdy.
„Cisza zupełna panowała w kantorze. Elektryczne światło drgało i ślizgało się po czarnych szafach, w których stały uszeregowane olbrzymie księgi mające na grzbietach białe cyfry lat, z jakich pochodziły.” Tymi słowami Władysław Reymont opisuje pełną skupienia pracę buchalterów w biurze Buchholca w Ziemi obiecanej. W 2019 r. przypadło 120-lecie pierwszego wydania powieści, a także 45-lecie jej słynnej ekranizacji, uznanej za najwybitniejszy polski film w plebiscycie Onetu na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten podwójny jubileusz stał się inspiracją do stworzenia nowej stałej wystawy w Muzeum Miasta Łodzi, umieszczonej w zrewitalizowanych przestrzeniach na parterze Pałacu rodziny Poznańskich.
Ekspozycja mieści się w dawnej części biurowej pałacu, na którą składały się: kantor i gabinet dyrektora. Wystawa łączy oryginalne wyposażenie biurowe pochodzące z kolekcji Muzeum z artefaktami i dokumentami z planu filmowego – elementami scenografii kantoru w Ziemi obiecanej Wajdy.
Kurator: Barbara Kurowska