Coraz trudniej uwolnić się od ciężaru wspomnień
15 czerwca 2024 - 25 sierpnia 2024

Pierwsza indywidualna wystawa w Polsce jednego z najbardziej znanych i zasłużonych rumuńskich artystów wizualnych. Wystawa jest organizowana w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025 oraz 23. edycji Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Iosif Kiraly obserwuje jak wspomnienia — osobiste i zbiorowe, nieustannie nam towarzyszą i zmieniają się wraz z upływem czasu oraz gromadzeniem nowych doświadczeń. I choć fotografie traktuje on jak kotwice rzucone w przeszłość, to same wspomnienia nie przypominają mu obrazów identycznych za każdym razem, gdy otwiera się album ze zdjęciami. Wspomnienia są raczej doświadczeniami zgromadzonymi w mózgu, które za każdym razem, gdy je przywołujemy, są interpolowane i rekonstruowane na inne sposoby, w zależności od naszego obecnego stanu emocjonalnego czy informacji i doświadczeń zgromadzonych w międzyczasie.

Na wystawie będzie można zobaczyć, jak artysta przekłada swoje spostrzeżenia na obrazy i jak rozumie sposób działania mechanizmów pamięci. Zebrane prace poruszą niektóre z jego ulubionych tematów: synchroniczność, symetrię, uczucie déjà vu i fałszywe rozpoznanie.

Iosif Király jest artystą wizualnym, architektem i pedagogiem. W latach 80. działał w międzynarodowej sieci mail-art — ruchu artystycznym stworzonym przez grupę Fluxus. W 1992 roku zaczął wykładać na Narodowym Uniwersytecie Sztuki w Bukareszcie, a w 1995 roku był jednym z założycieli Wydziału Fotografii i Dynamicznego Obrazu. Obecnie jest dyrektorem Szkoły Doktorskiej na tym samym uniwersytecie. Oprócz indywidualnej działalności artystycznej, podejmował także różne formy współpracy, z których najbardziej znaną jest grupa subREAL. Po 2000 roku inicjował, koordynował i prowadził kilka artystycznych projektów badawczych w interdyscyplinarnych kolektywach. Wśród nich znajduje się m.in.: RO-Archive — archiwum gromadzące wizualne dokumenty przemian zachodzących w postkomunistycznej Rumunii w różnych dziedzinach (przemysł, rolnictwo, handel, edukacja, religia, sport, turystyka, architektura, transport itp.). Király brał udział w licznych wystawach, sympozjach, rezydencjach artystycznych, a jego prace znajdują się w prestiżowych rumuńskich i międzynarodowych publicznych i prywatnych kolekcjach sztuki.

Kuratorka: Roxana Trestioreanu

Organizator: Rumuński Instytut Kultury i Fotofestiwal

Logotyp Fotofestiwalu. Niergularny kształt, dużymi literami napis fotofestiwal, na dole mniejszymi literami słowa: sztuka, współpraca, społeczność

Logotyp Rumuńskiego Instytutu Kultury. Cztery półkola ustawione naprzeciwko siebie, napis Rumuński Instytut KulturyLototyp Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025. Po lewej stronie napisu nieregularnego linie i kształty geometryczne

Logotyp Anca Poterasu Gallery, po lewej stronie napisu nieregularna bryła przestrzenna