14 lipiec 2022
Barokowe Miraże

Projekt „Barokowe miraże – koncerty muzyki barokowej w Muzeum Miasta Łodzi” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Wartość dofinansowania: 70.000,00 zł

Całkowita wartość zadania 87.739,99 zł

,,Barokowe Miraże” to cykl czterech koncertów poświęconych muzyce dawnej w wykonaniu Łódzkiej Orkiestry Barokowej Altberg Ensemble – założonej w 2017 roku przez Jakuba Kościukiewicza i specjalizującej się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku. Zespół Altberg Ensemble zadebiutował podczas XVIII Festiwalu Kolory Polski. Od tego czasu brał udział m.in. w projektach edukacyjnych organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, licznych koncertach i festiwalach w całej Polsce, a także zdobył nagrodę w plebiscycie magazynu kulturalnego Kalejdoskop na „najbardziej wystrzałowe wydarzenie kulturalne w 2017 roku” w kategorii muzyka.

Altberg Ensemble składa się z profesjonalnych muzyków grających na instrumentach historycznych lub ich wiernych kopiach. Muzycy używają strun jelitowych i smyczków barokowych. Stosują również historyczne praktyki wykonawcze, co wymaga nie tylko wszechstronnego wykształcenia w dziedzinie samej instrumentalistyki, ale również szerokiej wiedzy teoretycznej, a także doświadczenia.

Nazwa zespołu inspirowana jest postacią Emmy Altberg (1889-1983), klawesynistki i pianistki, uczennicy Wandy Landowskiej, która po II Wojnie Światowej otworzyła i prowadziła w PWSM w Łodzi pierwszą w Polsce klasę klawesynu.

Muzycy:

Łódzka Orkiestra Barokowa Altberg Ensemble – informacja

Jakub Kościukiewicz – informacja 

Ewa Mrowca – informacja

Jörg Andreas Bötticher – informacja

 

Repertuar:

12.10.2022 r. godz. 18:00 „Florilegium Musicum”

22.10.2022 r. godz. 18:00 „Sztuka Fechtunku”

20.11.2022 godz. 16:30 “Barokowe miraże – Altberg Ensemble kameralnie”

04.12.2022 g. 16:30 “Barokowe miraże – Altberg Ensemble kameralnie”

Pełny program koncertów dostępny jest na stronie https://muzeum-lodz.pl/event/ oraz na podstronach poszczególnych koncertów.

Udogodnienia w projekcie:

– wideozaproszenie z napisami

– wszelkie informacje zarówno na stronie internetowej Muzeum jak i na drukach towarzyszących projektowi dostępne są w formacie ETR oraz zawierają opis ułatwiający podróż do Muzeum, opis udogodnień i ewentualnych barier (do pobrania wkrótce: ulotka str 1, ulotka str 2, plakat)

– zapewnienie asysty dla osób o specjalnych potrzebach podczas koncertów (w celu uzyskania pomocy prosimy o kontakt z sekretariatem Muzeum pod numerem 42 307 26 57)

– opis wszystkich udogodnień funkcjonujących w Muzeum Miasta Łodzi dostępny jest na stronie: https://muzeum-lodz.pl/wizyta/udogodnienia/